وبینار آنلاین (تعریف) چیست و چگونه کار می کند؟

به گفته گوگل ، وبینار “سمیناری است که از طریق اینترنت انجام می شود”. در حالی که این تعریف وبینار درست است ، وبینار فراتر از این است.

هنگامی که به درستی انجام شود ، این یک تاکتیک بازاریابی قوی است که می تواند شما را به عنوان یک متخصص در زمینه شما معرفی کند. این به شما امکان می دهد با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید ، کارکنان جدید آموزش دهید و حاشیه سود خود را افزایش دهید.

وبینار چیست؟
نحوه استفاده از وبینارها را در کسب و کار خود بیاموزید. در این مقاله معنای وبینار را مطالعه می کنیم. (منبع تصویر:  Envato Elements )

در این مقاله ، ما توضیح می دهیم که وبینار واقعاً چیست ، نحوه استفاده از وبینارها در کسب و کار شما و نحوه عملکرد وبینارها. شما با ایده های کاربردی در مورد اجرای و بهره مندی از وبینارها کنار می آیید. ما همچنین به برخی از س likeالات مانند “آیا وبینارها زنده هستند” و “چگونه وبینار بسازم؟”

وبینار آنلاین چیست؟ (تعریف و معنی آن)

همانطور که در تعریف وبینار قبلی ذکر شد ، وبینار سمیناری است که به صورت آنلاین انجام می شود. این به شما امکان می دهد بدون نیاز به یافتن مکان فیزیکی مناسب ، میزبان یک جلسه مجازی باشید. با وبینار ، ارائه خود را بدون حضور فیزیکی با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

مخاطبان شما از مشارکت بدون ترک آسایش خانه خود بهره مند می شوند. آنها به سادگی می توانند وبینار شما را با استفاده از رایانه رومیزی یا لپ تاپ یا دستگاه تلفن همراه خود تماشا کنند.

در بیشتر موارد ، وبینارها مربوط به تجارت هستند و به عنوان تاکتیک ایجاد اقتدار یا ایجاد روابط استفاده می شوند. وبینارها همچنین می توانند به صورت داخلی برای جلسات تیم استفاده شوند ، به ویژه اگر با یک تیم بین المللی و از راه دور کار می کنید.

هنگام ارتباط با مخاطبان ، وبینار مزایای زیر را ارائه می دهد:

 • تعامل از طریق چت زنده بین میزبان و شرکت کنندگان و همچنین خود شرکت کنندگان. این نه تنها به میزبان وبینار اجازه می دهد تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند و رابطه ایجاد کند ، بلکه بر اساس بازخوردهای دریافتی ، وبینار را نیز بهبود می بخشد.
 • قابلیت به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش و وب کم شما به گونه ای که مخاطبان شما نه تنها ارائه شما ، بلکه چهره شما را نیز ببینند.
 • این توانایی را دارد که مخاطبان شما س questionsالات خود را مطرح کنند و در نظرسنجی ها شرکت کنند ، که یکی دیگر از راه های حفظ مخاطب در طول وبینار است.
 • وبینارها را می توان ضبط و سپس بعداً به عنوان محصولات دیجیتالی مانند کارگاه ها و جلسات آموزشی مجدداً مورد استفاده قرار داد.
 • وبینارها می توانند تعداد زیادی از شرکت کنندگان را در خود جای دهند ، زیرا این مکان محدود به فضای فیزیکی نیست.

اگر برای شما سوال پیش آمده است که “آیا وبینارها زنده هستند” ، این پاسخ شما است. دو نوع وبینار مختلف وجود دارد:

 • وبینار زنده . وبینارهای زنده در زمان واقعی برگزار می شوند و امکان تعامل بیشتر را فراهم می کنند زیرا مخاطبان می توانند در هر زمان س questionsالات خود را بپرسند و پاسخ بگیرند.
 • از پیش ضبط شده وبینارهای . وبینارهای از پیش ضبط شده قبلاً برگزار شده است و معمولاً به عنوان پخش مجدد ارائه می شوند. این بدان معناست که مخاطبان نمی توانند در چت زنده شرکت کنند و همچنین نمی توانند به سوالات خود پاسخ دهند. با یک وبینار از قبل ضبط شده ، می توانید چندین بار پخش را ارائه دهید تا به هر کسی امکان ثبت نام و مشاهده آن را در زمان مناسب برای خود بدهید.

نحوه استفاده از وبینارها در تجارت خود در سال 2021

اکنون که ما وبینارها را پوشش دادیم ، بیایید روشهای مختلف استفاده از آنها در تجارت شما را مورد بحث قرار دهیم. در اینجا لیستی از کاربردهای متداول وبینارها آمده است:

1. از وبینارها به عنوان ابزار بازاریابی و فروش استفاده کنید

در بیشتر موارد ، وبینارها به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی یک کسب و کار یا نام تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. وبینارها فقط مختص شرکتها و شرکتهای بزرگ نمی باشد. از آنها می توان با موفقیت برای مشاغل کوچک ، مبتدیان و استارتاپ ها استفاده کرد. در این حالت ، درخواست ثبت نام برای وبینار به شما امکان می دهد تا لیست ایمیل خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. در پایان می توانید محصول و خدمات خود را به مخاطبان علاقه مند و درگیر ارائه دهید و بعداً آنها را پیگیری کنید.

2. محتوای رایگان به عنوان استراتژی ایجاد لیست

در حالی که وبینارها معمولاً در مرحله پایانی شامل فروش می شوند ، غیر معمول نیست که صاحبان مشاغل وبینار “بدون محدودیت” را صرفاً برای ایجاد لیست ایمیل خود اجرا کنند. در این مورد ، تنها چیزی که از شرکت کنندگان خواسته می شود این است که با آدرس ایمیل خود در وبینار ثبت نام کنند.

جایگزین آن استفاده از بستر رسانه های اجتماعی مانند YouTube Live ، Instagram Live یا Facebook Live برای میزبانی وبینار رایگان است. شرکت کنندگان را تشویق کنید تا شما را در آن سیستم عامل ها دنبال کنند تا آن را از دست ندهند.

هدف اصلی این نوع وبینارها ایجاد تخصص و ایجاد ارتباط با مخاطبان با ارائه ارزش به جای تمرکز بر فروش است.

هنگامی که با آنها در رسانه های اجتماعی ارتباط برقرار کردید ، می توانید به همکاری ادامه دهید و آنها را به مشترکان ایمیل تبدیل کنید ، جایی که رابطه را بیشتر تقویت می کنید.

3. جلسات پرسش و پاسخ زنده

راه دیگر استفاده از وبینارها اجرای یک جلسه پرسش و پاسخ زنده است که در آن به سوالات مخاطبان خود در مورد محصولات یا خدمات خود پاسخ می دهید. این نوع وبینار با صاحبان مشاغل مبتنی بر محصول ، چه محصول دیجیتالی باشد و چه فیزیکی ، خوب کار می کند. شما نه تنها می توانید به س questionsالات مربوط به محصول خود پاسخ دهید ، بلکه نمایش محصول یا راهکارهای تعاملی نیز ارائه می دهید.

از این نوع وبینار به عنوان فرصتی برای جابجایی مشتریان خود از مرحله آزمایش به سطح پولی استفاده کنید و میزان ماندگاری خود را بالا نگه دارید. همچنین می توانید از این برنامه برای افزایش طرح پولی بعدی یا سایر محصولات و خدمات استفاده کنید که گام منطقی بعدی در سفر مشتری آنها را نشان می دهد.

جلسات پرسش و پاسخ برای نویسندگان ، نوازندگان مستقل یا فیلمسازان نیز به خوبی کار می کند. آنها می توانند راهی عالی برای برقراری ارتباط با مخاطبان شما باشند ، اما همچنین می توانند در مورد جهت کار خلاقانه خود بازخورد دریافت کنند.

با دنبال کردن مراحل این آموزش ، یک اسلاید کامل پرسش و پاسخ طراحی کنید:

 • مایکروسافت پاورپوینت
  چگونه می توان اسلاید پاورپوینت نهایی “هرگونه سوال” (PPT) عالی ساخت
  اندرو چایلدرس

هنگامی که مخاطبان شما در ایجاد قطعه نهایی مشارکت می کنند ، تمایل بیشتری خواهند داشت که نه تنها آن را بخرند بلکه در مورد آن به دوستان و خانواده خود نیز اطلاع دهند.

4. وبینارهای آموزشی زنده

وبینارهای آموزشی زنده
آموزش وبینار چیست؟ این یک روش عالی برای آموزش یک تیم از راه دور است. (منبع تصویر: Envato Elements )

اگر تیمی از راه دور دارید ، وبینار راهی عالی برای آموزش آنها بر روی یک نرم افزار جدید ، آموزش روش های استاندارد عملکرد در شرکت شما ، به روز رسانی آخرین تغییرات و موارد دیگر است.

از آنجا که وبینارها می توانند ضبط شوند ، لازم نیست نگران از دست رفتن اعضای تیم باشید زیرا می توانید به سادگی ضبط وبینار را برای آنها ارسال کنید.

5. مصاحبه های تعاملی

همچنین می توانید از وبینارها برای انجام مصاحبه های زنده و تعاملی استفاده کنید که مخاطبان شما می توانند در آن شرکت کرده و شرکت کنند. با جذب یک متخصص به مشتریان خود ارزش بیشتری بدهید و پس از ثبت نام در وبینار با مخاطبان آنها آشنا شوید.

6. مشتری سوار و آموزش

اگر یک شرکت نرم افزاری دارید ، می توانید از استفاده از وبینارها برای آموزش و آموزش مشتریان خود سود زیادی ببرید. این می تواند به صورت زنده و همچنین در قالب یک وبینار از قبل ضبط شده اتفاق بیفتد. این به شما اجازه می دهد تا سردرگمی و سرخوردگی ناشی از نیاز به یادگیری نرم افزار جدید را کاهش دهید ، که باعث افزایش میزان رکود شما می شود.

وبینارها یادگیری نرم افزار جدید و سازگاری با آن را آسان تر می کنند. در عوض ، هنگامی که مشتریان شما نحوه استفاده از آن را می دانند ، تمایل بیشتری به ماندن و همچنین باز کردن بلیط های پشتیبانی جدید پیدا می کنند.

وبینار در سال 2021 چگونه کار می کند؟

برای برگزاری وبینار ، چند نکته وجود دارد که ابتدا باید به آنها توجه کنید. بیایید در زیر به آنها عمیق تر بپردازیم:

1. ساختار وبینار

اغلب وبینارها معمولاً بین 45-60 دقیقه طول می کشند و شامل میزبان ارائه یک موضوع خاص ، یک جلسه پرسش و پاسخ با مخاطبان ، و یک زمینه فروش در پایان است.

ابتدا باید موضوعی را برای وبینار خود مطرح کنید. موضوع شما باید برای مخاطبان شما جالب باشد. بنابراین ، داشتن فهرستی از سوالات و علایق رایج که با مشتریان ، مشتریان و پیروان فعلی خود متوجه شده اید ، سودمند است. اگر قصد دارید از آن به عنوان ابزار بازاریابی یا فروش استفاده کنید ، موضوع باید به تجارت شما مربوط باشد.

هنگامی که می دانید موضوع شما چیست ، باید آن را تشریح کنید و سپس با استفاده از برنامه ای مانند PowerPoint یا Keynote یک اسلاید برای آن ایجاد کنید . یک الگوی وبیناری مانند موارد موجود از طریق Envato Elements یک راه عالی برای ایجاد سریع یک اسلاید با ظاهر حرفه ای است.

قالب های پاورپوینت

Envato Elements یک پیشنهاد عالی دارد:  هر مقدار دارایی طراحی مورد نظر خود را با یک قیمت پایین بارگیری کنید.

اگر به بارگیری قالب وبینار یکبار علاقه دارید ، می توانید  قالب های پاورپوینت جذاب و حرفه ای را  در GraphicRiver پیدا کنید.

شما همچنین باید یک برنامه بازاریابی ایجاد کنید که وبینار شما را به مخاطبان خود معرفی کند.

این مقاله دارای برخی از قالب های وبینار است که به شما کمک می کند امروز وبینار خود را شروع کنید:

 • وبینارها
  20+ بهترین قالب پاورپوینت وبینار (PPT Present Slide Deck 2021)
  سارا جوی

پس از مراقبت از آن جزئیات ، وقت آن است که الزامات فنی را در نظر بگیرید.

2. الزامات فنی

در مورد الزامات فنی ، موارد زیر را باید در نظر بگیرید:

بستر وبینار

یکی از اولین انتخابهایی که باید انجام دهید ، بستر وبینار شماست . بسته به بودجه شما ، هیچ مشکلی برای انتخاب بسترهای وبینار وجود ندارد ، از رایگان تا پولی.

تقریباً همه سیستم عامل های پولی ویژگی های تعاملی مانند چت زنده ، نظرسنجی ، قابلیت به اشتراک گذاشتن صفحه و وب کم و موارد دیگر را ارائه می دهند. آنها همچنین قابلیت ضبط وبینار و تنظیم برنامه پخش مجدد خودکار را ارائه می دهند. قیمت بستگی به تعداد شرکت کنندگانی دارد که بصورت زنده حضور دارند. برخی از پلتفرم های معروف عبارتند از WebinarJam ، Webinar Ninja ، Demio و دیگران.

دمیو

اگر بودجه کمی دارید ، می توانید از YouTube Live برای میزبانی وبینار به صورت رایگان استفاده کنید. برای این کار ، ابتدا باید یک کانال YouTube راه اندازی کنید. نکته منفی استفاده از YouTube Live این است که نمی توانید پخش خودکار وبینار ضبط شده را تنظیم کنید. اما می توانید ضبط را از کانال YouTube خود بارگیری کرده و مجدداً به عنوان یک محصول دیجیتال مورد استفاده قرار دهید.

دوربین

شما همچنین به یک دوربین نیاز دارید تا مخاطبان شما را ببینند. این به شما این امکان را می دهد تا رابطه بهتری با آنها برقرار کنید و دوز شخصیتی به نام تجاری خود اضافه کنید. اگر چیز دیگری ندارید از وب کم خود استفاده کنید ، اما به خاطر داشته باشید که کنترل زیادی بر وب کم داخلی خود ندارید.

همچنین می توانید در یک وب کم USB حرفه ای تر سرمایه گذاری کنید یا حتی اگر از قبل دوربین عکاسی دارید ، از یک دوربین حرفه ای ویدئویی استفاده کنید. گزینه های اخیر به شما کنترل بیشتری بر موقعیت دوربین می دهد. از آنها می توان با نرم افزاری استفاده کرد که جلوه های اضافی را اضافه می کند یا به شما امکان تنظیم دقیق جزئیات مانند روشنایی ، کنتراست و موارد دیگر را می دهد.

میکروفون

قطعه بعدی که نیاز دارید میکروفون است. همانطور که در مورد دوربین ، انواع مختلفی از استفاده از میکروفون USB گرفته تا میکروفون های ضعیف تر برای بلند کردن میکروفون ها وجود دارد. انتخاب مجدد بستگی به بودجه شما و ترجیحات شخصی شما دارد. به خاطر داشته باشید که کیفیت صدای بهتری نسبت به میکروفون داخلی خواهید داشت.

اتصال اینترنت

در نهایت ، اتصال اینترنت شما در کیفیت وبینار شما نقش خواهد داشت. در حالت ایده آل ، می خواهید سرعت بارگیری و بارگذاری شما بین حداقل 4 مگابیت بر ثانیه و حداکثر سرعت 15 مگابیت بر ثانیه باشد.

سرعت اینترنت خود را با ابزاری مانند SpeedTest.net آزمایش کنید و در صورت نیاز با ISP خود در مورد امکان ارتقاء برنامه خود صحبت کنید.

آموزش زیر نحوه راه اندازی و اجرای وبینار را توضیح می دهد:

 • وبینارها
  نحوه راه اندازی و اجرای وبینار آنلاین حرفه ای
  برندا بارون

3. نحوه عضویت در وبینار

نحوه پیوستن مخاطبان به وبینار بستگی به بستر انتخابی شما دارد. برخی از آنها از شرکت کنندگان می خواهند ابتدا یک برنامه کوچک را بارگیری کرده و مشخصات ثبت نام خود را وارد کنند.

برخی از سیستم عامل ها به پیوند خاصی نیاز دارند که قبل از شروع وبینار برای آنها ایمیل می شود. در برخی از سیستم عامل ها ، مخاطبان شما قادر به تماس و حضور با شماره گیری یک شماره تلفن خاص خواهند بود.

به یاد داشته باشید که اسناد پلتفرم انتخابی خود را مطالعه کنید تا بتوانید همه ایمیل های لازم را تنظیم کنید تا مطمئن شوید مخاطبان وبینار را از دست نمی دهند.

4. پیگیری پس از وبینار

سرانجام ، هنگامی که وبینار به پایان رسید ، می خواهید با مخاطبانی که ثبت نام کرده اند اما حاضر نشده اند پیگیری کنید. یک پیوند بازپخش برای آنها ارسال کنید و یک محدوده زمانی محدود مانند 24 یا 48 ساعت برای مشاهده ضبط به آنها بدهید.

اگر وبینار شما بر روی زمینه فروش متمرکز بود ، می توانید یک ایمیل ویژه پیشنهاد ارسال کنید و هنگامی که پیشنهاد به پایان می رسد ، آنها را یادآوری کنید.

5 روند طراحی اسلاید وبینار سریع برای سال 2021

طراحی وبینار شما می تواند وبینار شما را ایجاد یا خراب کند. اگر طرحی دارید که خواندن اسلایدها را دشوار می کند ، مردم علاقه خود را از دست می دهند. داشتن یک طراحی زیبا باعث می شود ارائه شما حرفه ای تر به نظر برسد.

در اینجا پنج روند طراحی وبینار وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

1. حداقل

طرح های مینیمال برای کسانی مناسب است که نمی خواهند طراحی منحرف کننده داشته باشند. اگر طرحی می خواهید که حواس مخاطبان شما را پرت نکند ، یک طرح مینیمال عالی است. اگر می خواهید افراد روی نمودار یا متن شما تمرکز کنند ، طراحی حداقلی عالی است.

2. پرنعمت

پرنعمت

طراحی قدیمی دارای حس کلاسیک خوبی است. یک طرح پرنعمت معمولاً دارای رنگ های ملایم و جنبه های سبک یکپارچهسازی با سیستم می باشد. این می تواند تضاد بزرگی با طرح های بلند و پر سر و صدا مدرن باشد که امروزه محبوبیت زیادی دارد.

3. تم های رنگارنگ

موضوعات رنگارنگ سرگرم کننده و پر از خلاقیت هستند که مخاطبان شما را الهام می بخشد. آنها ارائه شما را برجسته می کنند. فقط به یاد داشته باشید که مطمئن شوید رنگ ها با هم در تضاد نیستند.

4. پس زمینه های تاریک

پس زمینه تاریک

پس زمینه تاریک بسیار محبوب شده است زیرا آنها بهترین عملکرد را در صفحه نمایش های الکترونیکی دارند. اگر یک وبینار یا ارائه طولانی دارید ، پس زمینه تیره عالی است زیرا برای چشم آسان است.

5. نمودارهای رنگارنگ

داشتن نمودارها و نمودارهای رنگارنگ توجه مخاطب را به داده هایی که ارائه می دهید جلب می کند. اگر یک پس زمینه ساده دارید نمودارها یا داده های رنگارنگ شما در برابر سایر موارد موجود در اسلاید برجسته می شود. نمودارها و نمودارهای رنگارنگ این داده ها را برای مخاطبان کمی جالب تر می کند.

بهترین الگوهای وبینار 2021

برای طراحی ارائه وبینار خود به کمک نیاز دارید؟ به الگوهای Envato برای ارائه قالب های ارائه وبینار به صورت حرفه ای مراجعه کنید . یک تعدادی از بهترین هاش اینجاست:

1. قالب پاورپوینت مگنوم

مگنوم

Magnum دارای هشت طرح رنگی است که می توانید برای ارائه خود انتخاب کنید. این الگو دارای بیش از 970 اسلاید است که می توانید اطلاعات را به آنها اضافه کنید. همچنین دارای اینفوگرافیک ، انیمیشن سفارشی برای اسلاید ، لیست ها و جداول است.

2. آغاز – ارائه کسب و کار

شروع

شروع با 50 قالب منحصر به فرد همراه است. آنها طراحی زیبایی دارند که می تواند برای هر موضوعی مورد استفاده قرار گیرد. این الگو دارای نمادها و اینفوگرافیک هایی است که می توانید به اسلایدهای خود اضافه کنید. شروع با دو نسخه روشن و تاریک همراه است.

3. متروپولیس – قالب پاورپوینت تجاری

کلان شهر

Metropolis دارای 50 اسلاید منحصر به فرد است. هر دو نسخه روشن و تاریک وجود دارد. در کنار قالب های اسلاید ، اینفوگرافیک ها و نمادها را نیز دریافت می کنید. طرح در قالب متروپولیس یک طراحی حرفه ای و ساده است.

4. Eduvision – قالب پاورپوینت آموزش و پرورش

ادوویسون

قالب Eduvison دارای بیش از 50 قالب اسلاید منحصر به فرد است. همراه با قالب اسلاید ، دارای اینفوگرافیک و نماد است. این الگو در دو اندازه نسبت ابعاد 16: 9 و 4: 3 ارائه می شود.

5. Pozea: وبینار ، سمینار و کنفرانس پاورپوینت

پوزئا

قالب Pozea دارای 100 اسلاید در کل و 50 اسلاید منحصر به فرد است. به راحتی با کشیدن و رها کردن آنها در محل نگهدار تصویر ، تصاویر دلخواه خود را به الگو اضافه کنید. این الگو دارای دو گزینه طرح رنگ است که می توانید بین آنها یکی را انتخاب کنید.

درباره وبینارهای آموزشی و نحوه استفاده از آنها بیشتر بدانید

تهیه وبینار از ابتدا می تواند زمان بر باشد. استفاده از الگو این اطمینان را به شما می دهد که یک الگوی حرفه ای دارید که مخاطبین شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

اکنون که روندها و الگوها را بررسی کرده اید ، می توانید پاسخ “نحوه عملکرد وبینارها” را بهتر درک کنید. با مطالعه راهنمای وبینار ما بیشتر بیاموزید . یا با یک یا چند مورد از این آموزشها شروع کنید:

 • ارائه های پاورپوینت
  نحوه طراحی عرشه اسلاید وبینار قاتل (با قالب PPT پاورپوینت)
 • وبینارها
  20+ بهترین شیوه: نحوه ایجاد ارائه وبینار حرفه ای در سال 2021
  برندا بارون
 • وبینارها
  16 بهترین نرم افزار وبینار زنده آنلاین برای سال 2021 (رایگان + پولی)
  لورا اسپنسر

با وبینارها کسب و کار خود را بهبود بخشید

صرف نظر از اینکه چه نوع شغلی را اداره می کنید ، می توانید مزایای زیادی را از برگزاری وبینار متوجه شوید. اکنون که به س ،ال “وبینار چیست و چگونه کار می کند” پاسخ داده ایم ، شما آماده ایجاد وبینار خود هستید.

با راهنمایی های ارائه شده در این مقاله و بقیه سری وبینارهای ما ، در کمترین زمان به یک وبینار حرفه ای تبدیل خواهید شد . شروع به استفاده از وبینارها در کسب و کار خود کنید تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید ، تخصص خود را به دست آورید و به اهداف تجاری و فروش خود برسید.

یادداشت سرمقاله: این آموزش در ابتدا در آگوست 2021 منتشر شد. این برنامه به طور جامع مورد تجدید نظر قرار گرفته است تا اطلاعات جدیدی را شامل شود – با کمک ویژه سارا جوی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با واحد فروش و مدیریت